در ماخونیک چه خبر است؟

چاقری عطاردوند

تاکنون کمتر کسی توانسته است از سرمای سخت و استخوان‌سوز سیاره‌ی ماخونیک جان سالم به‌در ببرد و کهنسالی و پیری را تجربه کند، اما «چاقری عطاروند»، پیر حکیم و فرزانه، ریش سفید ماخونیک بدون ذره‌ای ناخوشی، در آستانه صدسالگی قرار دارد.
ریش سفیدی، فرزانگی، دانایی و بینش، قبایی است که بر قامت او از ابتدای کودکی دوخته شده است. اگرچه او دست‌کم در ظاهر فرزانه‌ای دانا و حکیم به نظر می‌رسد، اما بیشتر وقت خودش را صرف راست و ریس کردن کارهای خراب شده و نقشه‌های شکست‌خورده‌اش می‌کند. او به طور رسمی با فاصله‌ی زیاد، رکورد بیشترین «نقشه‌های نقش بر آب» را در کارنامه خود دارد.
عصبی و زودجوش، بی‌حوصله بودن و اعتقاد راستین به باورهای کهن از بارزترین صفات او به شمار می‌رود.

alternative
alternative

لامپرتی پلوتون‌کو

او در دوران دانشجویی در رشته‌ی فلسفه تحصیل می‌کرد که ناگهان متوجه شد سیاره‌ی آن‌ها آنقدر پیشرفته نیست که دانشگاه داشته باشد. به همین خاطر به طور کلی دانشگاه منحل شد و او هم از ادامه تحصیل انصراف داد.
از این حادثه‌ی اسرارآمیز که در دوران دانشجویی برایش رخ‌داده است، چیز زیادی به یاد ندارد، اما در گوشه‌ی ذهنش همیشه به علم و دانش علاقه‌ی زیادی دارد. البته این تنها چیزی نیست که لامپرتی پلوتون‌کو، فراموش کرده است. او فراموشکار، گیج، مضطرب، زودرنج، متعجب، گرمایی و وسواسی است.
لامپرتی پلوتون‌کو، در آغاز زمستان، زمانی که پشم‌های درخت کهنسال ماخونیک ریخت، تصمیم گرفت تا نسل ساکنان سیاره‌ی ماخونیک را از خطر انقراض نجات دهد.

چلواری زحل‌آبادی

آقای چلواری زحل‌آبادی، کارمند دون پایه‌ی یکی از ادارات سیاره ماخونیک است. او هرچند تمام صفات ناپسند اخلاقی مثل زیرآب‌زنی، تنبلی، خساست، موذی‌گر، راحت‌طلبی، چاپلوسی و منفی‌بافی را با هم دارد، اما با این وجود موجود فضایی وارسته‌ای است.
جناب آقای چلواری زحل‌آبادی، در کودکی خواب خیلی بدی می‌بیند و وحشت‌زده از خواب می‌پرد. از آن به بعد دیگر رنگ خواب آرام را به چشم ندیده است، البته این عذری است که خودش برای چرت‌های مبسوط روزانه‌اش پشت میز کار می‌آورد.
چلواری زحل‌آبادی، هر چند مجرد است، اما دوست دارد زن دوم داشته باشد و این تمایل‌اش را در جلسات خواستگاری مطرح کرده و همین موضوع باعث شده تا او کماکان مجرد بماند.
جناب زحل آبادی، که دوست نزدیک لامپرتی پلوتون‌کو است برای سفر به زمین انتخاب شده است.

alternative
alternative

کودری مریخچی

خانواده مریخچی از خانواده‌های اصیل سیاره‌ی ماخونیک هستند، دست کم این ادعای خود کودری در تمام جلسات آشنایی با جنس مخالف است. تازه این موضوع مربوط به سال‌ها پیش بود که کودری هنوز درباره‌ی موجود دوپایی که در زمین زندگی می‌کند و از صبح تا شب کار می‌کند و همه‌اش قربان صدقه‌ی آدم می‌رود و نامش «شوهر» است، اطلاعاتی نداشت. پس از آن با سرودن شعری با این مضمون که « بالشت سر است، شوهر»، علاقه‌ی خودش را به این موجود زمینی نشان داد.
در ابتدا، به دلیل علاقه‌اش به موجودات زمینی، مردم سیاره‌ فکر می‌کردند دختری خیال‌پرداز است، اما پس از اینکه کشف شد که موجودات زمینی وجود دارند، به سیاره زمین آمد تا شوهری دست و پا کند.

بامبلی نپتون‌زاده

اگر سیاره‌ی ماخونیک یک لوتی داشته باشد، همین بامبلی نپتون‌زاده است. هرچند که در سیاره‌ی ماخونیک جنسیت موجودات مثل کره زمین به جنسیت زن و مرد تقسیم نمی‌شود، اما خصوصیات زنانه‌ی بامبلی به خصوصیات مردانه‌اش می‌چربد.
او به کارهای فنی علاقه‌دارد و به عنوان یک تعمیرکار سیار، همیشه دست به آچار است. بامبلی آمادگی این را دارد که هر وسیله‌ی خرابی را سه سوته درست کند.
بامبلی نپتون‌زاده تر و فرز، باهوش، بامرام، رازدار، رفیق‌باز، بچه‌ی پایین شهر، دست‌ودلباز است. به گل و گیاه علاقه‌ی خاصی دارد و همیشه یک گل قرمز بزرگ به سر می‌زند و در جیب مقداری گل به‌همراه دارد.

alternative
alternative

ژاکاردی اورانوس پور

اورانوس‌پورها، یکی از تکامل نیافته‌ترین گونه‌های سیاره‌ی ماخونیک هستند. آن‌ها تک‌سلولی‌هایی هستند که در مسیر تکامل فرازمینی تحت تاثیر تشعشات کیهانی یکهو باد کرده و به این گندگی شده‌اند، از این رو اورانوس‌پورها را ابرتک‌سلولی می‌نامند.
اگر آن‌ها را به خاطر این مسیر تکاملی مضحک، خنگ و کم‌هوش تصور می‌کنید، باید تصریح شود که اصلا از این خبرها نیست و آن‌ها باهوش‌ترین موجودات سیاره‌ ماخونیک هستند.
همین ژاکاردی اورانوس‌پور، دانشجوی رشته‌ی پزشکی است و بقیه‌ی فک و فامیلش هم همه تحصیل کرده و نابغه هستند. لازم به ذکر است آن‌ها در زمانی دانشجوی این رشته‌ها هستند که هنوز دانشگاهی در سیاره ماخونیک وجود ندارد!
مردم فکر می‌کنند که ژاکاردی فضول است، اما او کنجکاو است. فکر می‌کنند که او لوس است، اما در واقع مهربان است. فکر می‌کنند که او خودش را می‌گیرد، اما این طفلی اصلا دست ندارد که خودش را بگیرد!

اشبالتی

اشبالتی یک موجود فضایی پیچیده است. پژوهشگران چه در سیاره زمین و چه در سیاره ماخونیک هنوز درنیافته‌اند که اشبالتی چگونه موجودی است.
او بازیگوش، فراموشکار، بامزه، تودلبرو، گرد، بی‌تفاوت و حساس است که بیش از اینکه یک موجود باشد، شبیه به یک حیوان خانگی است.
این موجود دوست‌داشتنی تو دل برو، عاشق هر جسم پرنده‌ای است که در هوا حرکت می‌کند و از وقتی به زمین ‌آمده و متوجه جسم پرنده‌ای به نام پشه شده است، مدام در هوا می‌چرخد و پشه‌ها را می‌خورد.
شاخ کج او به این خاطر است که در کودکی محکم به دیواری برخورد کرده و متاسفانه به خاطر همین موضوع بارها مورد تمسخر اطرافیان قرار گرفته است.

alternative